اشپل ماهی چیست؟

 

 

 

 

 

اشپل ماهی چیست ؟
به مرواریدهای کوچکی که به رنگ های زرد و طلایی و قرمز وصورتی ( رنگ اشپل ماهی ها با هم متفاوت است) این روزها در دل انواع ماهی های خارو ،صبور ،حلوا ، شعری  و… جا خوش کرده اند، اشپل می گویند. وقتی این نوع ماهی ها را می خریم و پاک میکنیم به محض باز کردن شکمشان،  از این مرواریدها را می بینیم که با نظم خاصی به درازای شکم ماهی درون یک پوسته بسیار نازک و شفاف قرار گرفته اند.
برخی ها به این تصور که این مرواریدها جزو امعا و احشای ماهی بوده و غیرخوراکی هستند، آنها را دور می ریزند! اما در مقابل، برخی از افراد بخصوص جنوبی های ساحل نشین بخوبی این فرآورده را می شناسند، و همینطور شمالی ها عزیز و باسلیقه از آن کوکویی تهیه می کنند که طعم آن بی مثال و ارزش تغذیه ای آن بی شمار است. اما این مرواریدها چه هستند و چه ارزشی دارند و آیا مصرف آن توصیه می شود؟

این مرواریدها، تخمک های بارورنشده حاصل از تخمدان جنس ماده انواعی از ماهی ها هستند که به آن «اشپل» گویند. ارزش تغذیه ای اشپل باخاویارمتفاوت است، اما باید توجه داشت که هر دو تخمک های ماهیان خوراکی هستند که قبل از تخم ریزی صید می شوندو از شکم ماهی خارج و در تهیه انواع غذاها استفاده می شوند.
علاوه بر کوکوی اشپل ، سرخ کردنی ، سوخاری ، کبابی و بخارپز نیز انواع روش پخت این ماده ی غذایی با ارزش است.

 

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. تجهیزات فست فود گفت:

    مطلبتون در مورد اشپل ماهی ها عالی و مفید بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.